Strona główna PDF Drukuj Email
Witamy na Stronie
Przyjaciół Polskiej Misji Katolickiej w Szwajcarii
z jej siedzibą w Marly.

Można tu znaleźć informacje i dokumenty dotyczące naszej działalności.
Mamy nadzieją, że strona dostarczy łatwiejszy dostęp do ośrodków polskich i katolickich pomoże Ci zachować swoją wiarą i tradycją na ziemiach polskich w Szwajcarii.

Zarząd Stowarzyszenia

Drodzy Członkowie i Sympatycy Stowarzyszenia Przyjaciół PMK,

Zbliża się kolejny, 68 już rok, od powstania Polskiej Misji Katolickiej z siedzibą w Marly, a zarazem 14 rok działalności naszego Stowarzyszenia, powołanego do życia przez Walne zebranie 14 stycznia 2004. Było to spowodowane narzuconą nam reorganizację misji obcojęzycznych, a głównie tendencję do ograniczenia centralnej roli naszej Misji, zaliczonej do mniejszościowych, w porównaniu do trzech rzeczywiście największych (włoskiej, portugalskiej i hiszpańskiej).

Ilościowo nasza emigracja była wtedy nieporównywalnie mniejsza, a środki finansowe lokalnego Kościoła malały i dalej systematycznie maleją. Akt powołania do życia Stowarzyszenia jest naszą wspólną mobilizacją, za którą po tych minionych latach możemy być wdzięczni Opatrzności Bożej. Stało się to także między innymi dlatego, że mieliśmy wśród nas wtedy jeszcze licznych najstarszych emigrantów, najbardziej oddanych sprawie. Niewielu już ich zostało dzisiaj z nami, a możliwości podróżowania i czasowego pobytu poza Polskę, wizyty i powroty do niej są nieporównywalnie łatwiejsze, zwłaszcza od 2011 roku kiedy Konfederacja otwarła się także na Polskę.

syI cieszymy się z tego wszyscy. Ma to jednak i drugą stronę medalu, którą jako stowarzyszenie odczuwamy coraz bardziej. Ubyło nas bardzo wielu. Pomoc Księdza-studenta, którego zatrudniamy poprzez nasze stypendium, sprawdziła się i sprawdza od lat i jest ogromnym wsparciem i koniecznością zarazem. Cieszymy się bardzo, że poszczególne ośrodki duszpasterskie działają w tak wielu miejscach i funkcjonują dobrze, ale pamiętajmy, że najpewniejszym i jedynym, bo całkowicie naszym, jest tylko Marly, ten jedyny dar, który otrzymaliśmy i o który wraz z Fundację Ojca J.M.Bocheńskiego musimy dbać sami. Fundacja zapewnia infrastrukturę materialną ale nie ma prawa zatrudnić nikogo do posługi duszpasterskiej. Jak może jednak wspiera także i nas systematycznie od lat.

Na wiosną po Walnym zebraniu opublikujemy szczegółowe dane finansowe. Wierzymy głęboko, że z Państwa pomocą, Drodzy Członkowie i Sympatycy, tak to nieodzowne materialne jak i modlitewne Wasze wsparcie zapewni kolejne lata dla nas i naszych następców, doceniających ogromną rolę naszej PMK.

Życząc Państwu radosnych, błogosławionych świąt Bożego Narodzenia i Dobrego 2018 Roku dziękujemy z góry za Wasze dobro i zaufanie, które nam okazujecie od samego początku.

Zarząd i Komisja Rewizyjna Stowarzyszenia

Jesteśmy w internecie pod linkiem www.stowarzyszenieprzyjaciolpmkwmarly.com

Dziękujemy za poświęcenie czasu na przeczytanie i przemyślenie tych kilkunastu zdań, które do Państwa kierujemy.

Życzymy radosnych Świąt Wielkiej Nocy, Świąt Zmartwychwstania Naszego Pana,

w którym żyjemy i do którego wszyscy zmierzamy.

Zarząd Stowarzyszenia

Stowarzyszenie Przyjaciół Polskiej Misji Katolickiej w Szwajcarii

Na dzień dzisiejszy jesteśmy jedyną ogólnoszwajcarską organizację zrzeszającą

polskich katolików w Szwajcarii.

Chcesz być informowany o działaniu polonijnego duszpasterstwa w Szwajcarii?

Chcesz pomagać utrzymać przy życiu tutejszą Polską Misję Katolicką

i interesuje Cię Jej przyszłość?

Chcesz mieć swój wkład w Jej działalność?

Popierasz fundowanie stypendium dla polskiego księdza?

Interesuje Cię jak dysponujemy wpłatami naszych darczyńców?

Jesteś wdzięczny za istnienie polskiej Kaplicy i domu PMK w Marly?