Strona główna PDF Drukuj Email

Witamy na Stronie
Przyjaciół Polskiej Misji Katolickiej w Szwajcarii
z jej siedzibą w Marly.

Można tu znaleźć informacje i dokumenty dotyczące naszej działalności.
Mamy nadzieją, że strona dostarczy łatwiejszy dostęp do ośrodków polskich i katolickich pomoże Ci zachować swoją wiarą i tradycją na ziemiach polskich w Szwajcarii.
Zarząd Stowarzyszenia

Drodzy Rodacy na helweckiej ziemii, a zwłaszcza Członkowie i Sympatycy  naszego Stowarzyszenia

Jak zapowiadaliśmy w lutowym numerze „Wiadomości” Polskiej Misji Katolickiej, dnia 3 marca odbyło się kolejne, 4-te już walne zebranie wyborcze naszego Stowarzyszenia. Było nas łącznie 16 osób, nie licząc kilku otrzymanych usprawiedliwień nieobecności – miły gest świadczący o poważnym traktowaniu naszej wspólnej sprawy.Ksiądz Koordynator, prof. Kszysztof Wojtkiewicz, koncelebrował z księdzem stypendystą, Łukaszem Szydełko, Mszę św. za dusze ś.p. zmarłych członków i sympatyków Stowarzyszenia a także o łaski Boże dla żyjących.Obrady rozpoczęły się przedstawieniem przez Ks. Koordynatora zmian personalnych księży w ośrodkach duszpasterskich, co dla zebranych przybyłych od Winterturu przez Bazyleę, kanton Aargau, Neuchâtel, Fryburg, Vaud, Walis i Genewę a nawet Tesyn jest zawsze interesujące i motywuje do dalszego wysiłku, widząc zasięg i owoce działalności naszych Duszpasterzy.Nasz aktualny stypendysta, ks. Łukasz Szydełko, dziękując wszystkim Państwu za stypendium i szansę poznania oblicza lokalnego Kościoła i duszpasterstwa stwierdził, że jego zdaniem byłoby bardzo korzystne dla wszystkich księży naszego kraju spędzić choćby tylko 6 miesięcy w innym kraju by poszerzyć swoje doświadczenie Kościoła powszechnego.Stowarzyszenie podziękowało księdzu Łukaszowi za propagowanie naszej działalności w różnych ośrodkach polonijnych, do których go los posyła na terenie Szwajcarii, aby wszyscy zrozumieli po co to robimy a zarazem widzieli jak konieczne jest personalne wzmocnienie PMK.Prezes Fundacji im. Ojca J.M. Bocheńskiego przypomniał tradycyjnie już choć w dużym skrócie jak powstała Fundacja, którą kieruje i na jakiej bazie funkcjonuje, wspierając swą działalnością Polską Misję Katolicką w Szwajcarii. Dodatkowo opowiedział nam, przy wielkim wzruszeniu wszystkich, jak ogromną cenę on sam i jego rodzina zapłacili za niewyparcie się polskości w czasach ludobójstwa Polaków na obszarach Pomorza podczas II wojny światowej.Pani Edyta Kubska, nasz wierny od samego początku skarbnik Stowarzyszenia, przedstawiła zebranym szczegółowo naszą sytuację finansową, a Komisja rewizyjna potwierdziła sumienną księgowość i rygorystyczną oszczędność w zarządzaniu zebranymi funduszami, służącymi tylko i wyłącznie zabezpieczeniu wypłacalności stypendium i kosztów socjalno-ubezpieczeniowych, które musimy ponosić. Posiadamy obecnie konieczną do uzyskania pozwolenia na pobyt księdza stypendysty 2-letnią rezerwę i możemy dzięki Państwu pokrywać bieżące wydatki.Moment wyborów nie był jednak mimo apelu w poprzednich i ostatnim zaproszeniu miłą niespodzianką, ponieważ nie pojawili się nowi kandydaci do przejęcia odpowiedzialności w zarządzie czy komisji rewizyjnej. Dlatego z ogromną wdzięcznością, jako ponownie wybrany Prezes Stowarzyszenia składam podziękowanie "staremu” a teraz już nowemu Zarządowi i Komisji rewizyjnej w tym samym co poprzednio składzie, za włożony dotychczasowy i przyszły wkład pracy dla naszego wspólnego dzieła, a wszystkim Państwu, członkom i sympatykom za to, że jesteście i wierzę że będziecie z nami przez następne lata, bo od nas wszystkich razem zależy jaka będzie nasza i Polskiej Misji Katolickiej w Szwajcarii przyszłość.

Nie zapominajmy o naszej stronie internetowej : www.stowarzyszenieprzyjaciolpmkwmarly.com, czytajmy „Wiadomości” PMK, bo to naprawdę wielka i piękna sprawa, że działa to nasze tak ważne dla nas wszystkich i Polskiej Misji Katolickidej Stowarzyszenie.

Za Zarząd i Komisję rewizyjną

Andrzej Pazera, Prezes

Marzec 2018

Jesteśmy w internecie pod linkiem www.stowarzyszenieprzyjaciolpmkwmarly.com
Dziękujemy za poświęcenie czasu na przeczytanie i przemyślenie tych kilkunastu zdań, które do Państwa kierujemy.
Życzymy radosnych Świąt Wielkiej Nocy, Świąt Zmartwychwstania Naszego Pana,
w którym żyjemy i do którego wszyscy zmierzamy.
Zarząd Stowarzyszenia

Stowarzyszenie Przyjaciół Polskiej Misji Katolickiej w Szwajcarii
Na dzień dzisiejszy jesteśmy jedyną ogólnoszwajcarską organizację zrzeszającą
polskich katolików w Szwajcarii.
Chcesz być informowany o działaniu polonijnego duszpasterstwa w Szwajcarii?
Chcesz pomagać utrzymać przy życiu tutejszą Polską Misję Katolicką
i interesuje Cię Jej przyszłość?
Chcesz mieć swój wkład w Jej działalność?
Popierasz fundowanie stypendium dla polskiego księdza?
Interesuje Cię jak dysponujemy wpłatami naszych darczyńców?
Jesteś wdzięczny za istnienie polskiej Kaplicy i domu PMK w Marly?